Program Chang`e docelowo ma składać się z sześciu misji w trzech etapach, zrealizowanych do 2020 roku. Do tej pory zrealizowane zostały trzy pierwsze z nich, a więc można powiedzieć, że to połowa drogi, jaką zaplanowali chińscy uczeni. Poniżej przedstawię wam krótko zakończone oraz planowane kroki.
Pierwszy etap – Chang`e 1 oraz Chang`e 2
Początkowy etap składał się z dwóch misji: Chang`e 1 oraz Chang`e 2. W ich ramach umieszczone zostały na orbicie Księżyca dwa orbitery – w 2007 oraz 2010 roku. Wystrzelone z kosmodromu Xichang (chińskiego ośrodka rakietowego, zarządzanego przez Chińską Korporację Nauk Powietrznych, Kosmicznych i Technologii), otrzymały szereg zadań do wykonania, które można by określić jako rozpoznawcze. Wśród nich znajdowało się: sporządzenie trójwymiarowej mapy powierzchni Księżyca oraz pomiar jej gęstości, zbadanie rozkładu i ilości pierwiastków w gruncie księżycowym (w tym również interesującego nas szczególnie helu-3) i monitoring środowiska w otoczeniu Srebrnego Globu. O szczegółach i skutkach tych obu już zakończonych działań możecie poczytać w osobnych artykułach, które niebawem ujrzą światło dzienne na łamach niniejszego blogu.
Drugi etap – Chang`e 3 oraz Chang`e 4
Drugi etap ma składać się z kolejnych dwóch faz. Pierwsza z nich to ostatnio (w 2013 roku) realizowana misja Change`3. Faza druga ma realizować założenia bliźniaczej – to misja Chang`e 4, która planowana jest na 2015 rok. W ich ramach na Księżycu wylądować miały lądowniki z łazikami, mobilnymi sondami kosmicznymi, które poprzez możliwość poruszania się po jego powierzchni miały zebrać informacje o powierzchni skał i gruntu księżycowego. Ich dopełnieniem miały być próbki, których zbiór planowany jest jako rezultat ostatniego etapu. O ostatniej misji Chang`e 3 i Jadeitowym Króliku mogliście przeczytać już na naszym blogu. Z uwagi jednak na to, że były to informacje dość szczątkowe i ograniczone do wiadomości bezpośrednio związanych z helem-3, postaram się zebrać ogólne wiadomości raz jeszcze w osobnym poście. Będzie on dedykowany istocie Misji i konstrukcji „jadeitowego” łazika.
Trzeci etap – Chang`e 5 oraz Chang`e 6
Dwie ostatnie misje, wchodzące w skład trzeciego etapu – Chang`e 5 oraz Chang`e 6 mają być realizowane w przyszłości, a dokładniej w 2017 oraz 2020 roku. Wyżej, przy okazji opisu poprzedniego etapu, wspominałem o próbkach gleby Księżyca. Ich pobranie ma być zwieńczeniem misji. Przylecą one na Ziemie za pośrednictwem powrotnej sondy kosmicznej (powrotnika). Myślę, że będą one również cenną informacją na temat złóż helu-3 na powierzchni naszego naturalnego satelity.