Skip to content

Hel-3.pl

Pierwiastek przyszłości

Home > Hel i rodzina helowców – podstawowe informacje, właściwości, potencjał

Hel i rodzina helowców – podstawowe informacje, właściwości, potencjał

hell0 20 marzec 2014

Nasz blog rozpoczął swoje życie w styczniu. Od tego czasu próbowaliśmy wszystkim naszym czytelnikom przybliżyć izotop hel-3, proces jego powstawania i zastosowania oraz najważniejsze właściwości. Zajmowaliśmy się kwestiami jego wydobycia i możliwych źródeł pozyskiwania. Do najciekawszych tematów, związanych z tematyką helu3, należy zagadnienie księżycowego górnictwa. Nie mniej istotna jest działalność laboratoriów fizycznych, zmierzających do wywołania energetycznej fuzji i zyskania czystej energii. Dziś chciałbym powrócić do korzeni – do samego helu i krótko opowiedzieć o właściwościach tego pierwiastka.

Hel na mapie pierwiastków chemicznych

Każdy z nas zna, choćby pobieżnie, układ okresowy pierwiastków. Hel znajduje się na nim pod pozycją numer 2 i symbolem He.

hel wlaściwości uklad okresowy
Hel na układzie okresowym pierwiastków

Helium, bo tak brzmi nazwa łacińska tego pierwiastka, dał nazwę całej grupie helowców (o samej grupie powstanie osobny post – pojawi się na stronie już w najbliższym czasie). Mimo, że znajduje się w czołówce najbardziej rozpowszechnionych pierwiastków w całym wszechświecie – zaraz po przodującym wodorze, na Ziemi znajduje się w stosunkowo niewielkich ilościach. Arena jego występowania to górne warstwy atmosfery. W śladowych ilościach można go znaleźć także w litosferze – zewnętrznej sztywnej powłoce Ziemi. W takim układzie może występować w niektórych złożach gazu ziemnego – w energetycznej nomenklaturze są to tak zwane złoża helonośne.

Hel-3 oraz inne znane iztotopy helu

Izotopy helu dzieli się na trwałe i nietrwałe – czyli ulegające rozpadowi promieniotwórczemu. Spośród tych pierwszych można wyróżnić hel-4 i interesujący nas ze względu na specyfikę blogu hel-3. Spośród najbardziej stabilnych izotopów nietrwałych (radioizotopów) należy wymienić hel-6 i hel-8. Są to izotopy sztuczne, otrzymywane w laboratoriach podczas sztucznie symulowanych przemian jądrowych.

Helowce i hel

Niniejszym artykułem chciałbym rozpocząć kilkuodcinkową serię wpisów poświęconych helu oraz jego „pobratymcom” z rodziny helowców. Dowiecie się podstawowych informacji o jego odkryciu, zastosowaniach, metodach otrzymywania – tym bardziej, że Polska znajduje się w światowej czołówce, jeśli chodzi o produkcję helu. Wszystko to w przejrzystej i ciekawej formie. Ponadto, w celu poszerzenia swoich wiadomości będę zachęcać do zapoznania się z innymi członkami rodziny helowców. Kto wie, może pomoże to bardziej docenić nam hel-3 i możliwości, jakie za sobą potencjalnie niesie?

Posted in Hel
Tagged Helowce, Izotopy helu
Previous Post: Energetyczna fuzja – proces (nie)kontrolowany
Next Post: Izotopy – błogosławieństwo czy źródło samozniszczenia?

Primary Sidebar

Ostatnie wpisy

  • Kto jest przeciwko ITER? 8 marzec 2015
  • Tokamak – główny bohater projektu ITER 2 marzec 2015
  • Pro­gram ITER – wa­dy i za­le­ty 23 luty 2015
  • Misja Chang`e 5-T1 – chińska zapowiedź podboju Księżyca 16 luty 2015
  • Chang`e 3 i Yutu – drugi etap chińskiego programu Księżycowego 9 luty 2015

Copyright © 2025 Hel-3.pl. Powered by WordPress and Stargazer.