Program ITER, korzystajacy z niesamowitej wydajności energetycznej helu-3, jako jeden z największych projektów naukowych w historii świata, narażony jest na nieustanną falę krytyki, ale i napływające licznie pozytywne opinie i wsparcie. O tym, czego dotyczą zarzuty i na czym skupiają się pochwały, dowiecie się z niniejszego artykułu. Przygotowałem go na podstawie licznych artykułów poruszających tematykę helu-3 i energetyki, które dostępne są szerokiej publiczności w internecie. Celowo przywołuję takie argumenty, gdyż chciałbym skupić się na tych kwestiach, które mogą być interesujące dla zwykłego „zjadacza chleba” zainteresowanego podobną tematyką. Z doświadczenia wiem, że mogą stać się inspiracją do rozmyślań nad przyszłością światowej energetyki oraz refleksji nad alternatywnymi źródłami energii. Zapraszam do lektury poniższego wpisu: )
Wady projektu ITER
Wśród największych wad projektu wymienia się koszty finansowe. Budowa reaktora, jak i przygotowanie całości programu wymaga nieustannych korekt budżetu, z czego największą było przyjęcie w 2013 roku Rezolucji Parlamentu Europejskiego zapewniającej dodatkowe środki finansowe. Unia Europejska bowiem jako główna strona wykonawcza projektu zobowiązana jest do największego zaangażowania finansowego. Budżet budowy, według publicznie dostępnych informacji przekroczył już 5,5 miliardów euro. Jednak szacowany koszt całości oblicza się nawet na 20 miliardów euro.
Kto skorzysta na projekcie ITER?
Projekt ITER to także szansa dla rozwoju firm czy instytucji z wielu gałęzi nauki i przemysłu. Największy udział w rozwoju programu będą miały takie typy branż jak: budowlana, energetyczna, metalowa, inżynieria materiałowa, IT, automatyka. Będą one odpowiedzialne za między innymi: montaż, instalacje, lokalne zaplecze infrastrukturalne, zaplecze automatyki i diagnostyki.
Polski wkład w projekt ITER
Uprzywilejowanymi zapewne mogą czuć się przede wszystkim naukowcy, zwłaszcza specjaliści z dziedzin ścisłych: fizyki, chemii, matematyki. Badacze z krajów Europejskiej Wspólnoty Atomowej (EURATOM) mają możliwość współpracowania między sobą a także rywalizacji o granty, stypendia, przetargi. Powołana została specjalna komisja w ramach instytucji Fusion For Energy (F4E), której zadaniem jest koordynacja przedsięwzięć badawczych nad sposobem uzyskiwania energii w wyniki fuzji z udziałem izotopu helu-3.
Jako godną pochwały ciekawostkę można wymienić zaangażowanie polskiej firmy SMT Software w obsługę informatyczną ośrodka, czy prace polskich naukowców nad kamerą pomiarową najmniejszych cząstek neutronów emitowanych z plazmy ITER-a. Wymieniona tu ostatnia aktywność prowadzona jest przez zespół specjalistów z Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy w Warszawie oraz Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie.