Sonda Chang`e 1 została wyniesiona z chińskiego kosmodromu Xichang w przestrzeń kosmiczną 24 października 2007 roku. Była pierwszą misją szeroko zakrojonego, kompleksowego projektu Change`1. Jej działania były monitorowane i poddawane kontroli przez kilkanaście kolejnych miesięcy, aż do początku marca 2009 roku. Wewnątrz satelity znajdował się szereg sprzętów, wchodzących w skład instrumentarium naukowego, w tym: kamera, spektrometr obrazujący, detektor cząstek promieniowania słonecznego czy detektor niskoenergetycznych jonów. Jak będziecie mieli okazję przeczytać, sonda Change`1 miała za zadanie zdobyć informacje także odnoszące się do zasobów i rozmieszczenia na powierzchni Księżyca helu-3 jako jednego z bardziej pożądanych pierwiastków.
Cele misji Chang`e 1
Cele misji można podzielić na techniczne i naukowe. Pierwsze związane są z testowaniem technologii, drugie z założeniami merytorycznymi programu. Do pierwszej, technicznej grupy można zaliczyć:
– opracowanie i uruchomienia na podstawie zebranych informacji orbitera księżycowego,
– walidacja technologii niezbędnych do prawidłowego wykonywania dalszych misji i eksploracji Księżyca,
– budowa podstawowego systemu inżynierskiego, przeznaczonego do badania Srebrnego Globu.
Z kolei w grupie celów naukowych znalazły się:
– pozyskanie trójwymiarowych obrazów powierzchni Księżyca, które umożliwiłyby jej późniejszą, bardziej szczegółową analizę,
– badanie grubości gleby,
– ocena zasobów surowcowych (minerałów oraz pierwiastków, w tym izotopu helu-3) oraz wykonanie map ilustrujących ich rozmieszczenie,
– zbadanie różnic środowiskowych między Ziemią a Księżycem (między innymi w oparciu o tzw. regolit – w terminologii specjalistycznej oznaczający warstwy zwietrzałej skały, właściwej dla skalistych ciał niebieskich).
Cenne doświadczenie kluczem do powodzenia misji
Naturalnie, kolejnym ważnym celem było zdobycie cennego doświadczenia, które umożliwiało przeprowadzenie kolejnych założeń programu i rzutowało na powodzenie całokształtu. Zdecydowanie ten warunek został spełniony, niezależnie od wszystkiego. Warto wspomnieć również o kosztach, które pozwalają zobrazować wagę takich podejmowanych przedsięwzięć. W przypadku misji Chang`e 1 wyniosły one 1,4 miliarda juanów co odpowiada równowartości 169 milionów dolarów. Jest to cena, za jaką nauka możecie zebrać cenne informacje dotyczące dalszej eksploracji znajdujących się na powierzchni Księżyca złóż helu-3, jak i pozostałych surowców oraz samego Srebrnego Globu.