Drugim etapem pierwszej fazy „podboju” Księżyca była w zasadzie bliźniacza co do misji Change`1. W 2010 roku na orbicie kosmicznej umieszczony został sztuczny satelita Chang`e 2, zbudowany niemal identycznie jak jego poprzednik oraz wyposażony w podobnego rodzaju instrumentarium. Warto wspomnieć, że na wstępnym etapie planowania pierwszej fazy programu, Chang`e 2 pełnił rolę „koła zapasowego” dla Chang`e 1. Po szczęśliwym zakończeniu poprzedniej misji, Change`2 został przystosowany do nowych celów. Przyjrzymy się im poniżej i przypatrzymy się im pod kątem izotopu helu-3. Czy ustalenia Change`2 mogły wnieść coś nowego do zebranych już danych?
Cele misji Chang`e 2
Jak już wspomnieliśmy w krótkim powyższym wstępie, realizowane przez Chang`e 2 cele były kontynuacją zadań Chang`1. Stąd wśród nich znalazły się po raz kolejny:
- sfotografowanie powierzchni Księżyca,
– ocena zasobów surowcowych i oszacowanie ich rozkładu (pierwiastków, minerałów – w tym również helu-3) – weryfikacja wcześniejszych informacji, pozwalająca potwierdzić bądź ustalić je na nowo,
– ustalenie różnic środowiskowych (badanie środowiska radiacyjnego, oszacowanie grubości regolitu).
Dzięki wprowadzonym ulepszeniom Chang`2 mógł spełnić stawiane przed nim wymagania o poziom wyżej aniżeli jego poprzednik. Pozwoliło to na spięcie uzyskanych obrazów i uzyskanie dzięki temu szerszej perspektywy badawczej. Dotyczy ona między innymi złóż helu-3, jako pierwiastka, w którym pokładane są wielkie nadzieje związane z energetyką.
Chang`e 2 – specyfika instrumentarium
Dzięki jakim unowocześnieniom w sprzęcie Chang`e 2 mógł wesprzeć pierwszą fazą programu? Przede wszystkim lepszej jakości kamery, umożliwiające określenie miejsc przyszłych lądowisk i pól branych pod uwagę jako powierzchnie pod miękkie lądowania. Pozostałe instrumentarium w zasadzie pokrywało się z wyposażeniem orbitera Chang`e 1. Były to detektory wysokoenergetycznych cząstek promieniowania słonecznego, niskoenergetycznych jonów, spektrometry pozwalające na identyfikację helu-3, uranu, krzemu czy innych pierwiastków oraz radiometry i altimetr laserowy, służący do wykonania mapy topograficznej powierzchni Księżyca.
Sukcesy misji Chang`e 2
Według danych datowanych na lipiec 2013 roku orbiter oddalił się na odległość 70 milionów kilometrów od Ziemi. Jego docelowy dystans wynosi nawet do 300 milionów kilometrów, po to aby w 2029 roku powrócił w okolice ziemskiej orbity. Niewątpliwie należy zaliczyć to do największych sukcesów misji, zaraz obok ustaleń na temat helu-3 i mapy topograficznej Srebrnego Globu. Całkowity koszt misji zamykającej pierwszy etap programu wynosił około 900 milionów juanów (134 miliony dolarów).