W dzisiejszych badaniach naukowych z zakresu fizyki i chemii dużym zainteresowaniem cieszy się hel-3 – izotop pierwiastka helu. Potencjalnie może być wykorzystywany do przeprowadzania kontrolowanej reakcji termojądrowej z deuterem. Tak wykorzystany hel-3 niesie spore nadzieje na uzyskanie czystej energii w procesie, któremu nie będą towarzyszyły odpady promieniotwórcze. Ludzkość nie poniesie żadnych strat z pozyskiwaniem energii w taki sposób. Tym możliwościom poświeciliśmy już sporo miejsca na naszym blogu. Jak wiecie, na razie nie udało się dokonać w pełni podobnej reakcji. Dzisiejszy wpis ma charakter bardziej anegdotyczny – pokażę w nim, jakie zastosowania – czasem wręcz zaskakujące – mogą mieć izotopy innych pierwiastków. Czytelnicy mogą potraktować niniejszy artykuł jako ciekawostkę. Być może ktoś pod jego wpływem zainteresuje się bliżej chemią lub fizyką. Nie ukrywam, że byłoby mi – jako również w dużej mierze laikowi – całkiem przyjemnie.
Medycyna, przemysł, żywność… – gdzie ludzkość wykorzystuje izotopy?
W codziennym życiu nie zastanawiamy się, jaki udział w nim mają izotopy czy same poszczególne pierwiastki. Charakter naszego blogu raczej nie trzyma nas przy ziemi – wręcz przeciwnie Hel-3 ma swoje główne źródła na Księżycu. Zajmując się tą tematyką obracamy się głównie wokół hipotetycznego górnictwa księżycowego, wyprawach w przestrzeń kosmosu, obserwowaniem swoistej „walki” o złoża helu-3 na powierzchni Srebrnego Globu. Jak wspomnieliśmy w poprzednim poście – liczba izotopów liczonych w ogóle (wszystkich pierwiastków łącznie) wykracza solidnie ponad 2600. Poniżej umieszczam krótką listę wybranych izotopów i ich zastosowań. Zwróćcie uwagę na różnorodność dziedzin. Znajdziecie w nich medycynę, przemysł, produkcję żywności, a nawet – wytwórstwo broni masowego rażenia. Nie są to oczywiście wszystkie możliwości. Jeśli poczujecie nić zainteresowania tą tematyką zachęcam do jej zgłębiania.
Medycyna – Jod – 131I (badania tarczycy), Pluton – 239Pu (stymulatory serca), Kobalt – 60Co (bomba kobaltowa (radioterapia).
Przemysł – Ameryk – 241Am oraz Pluton – 239Pu i 238Pu (czujniki dymu w instalacjach przeciwpożarowych), Cez – 137Cs i Iryd – 192Ir (radiografia przemysłowa), Kobalt – 60Co (konstrukcja sprzętów pomiarowych), wodór – 3H (materiały radioluminescencyjne).
Żywność – Kobalt – 60Co (utrwalenie radiacyjne żywności).
Broń masowego rażenia – uran 233U lub 235U, pluton 239Pu lub 241Pu (broń jądrowa).