Znaczenie eksperymentalnego lotu
Głównym celem eksperymentalnej misji był przelot obok Księżyca, bez międzylądowania na jego powierzchni. Kapsuła miała za zadanie sfotografować obiekt, a następnie powrócić na Ziemię. Do przelotu doszło 27 października. Dzień później opublikowano już pierwsze zdjęcia. Szczególną wartość mają te z nich, które przedstawiają niewidoczną zwykle z Ziemi półkuli Srebrnego Globu. Głównym zadaniem była weryfikacja technologii, które wykorzystane zostaną jako kluczowe w kolejnym etapie programu Chang`e. Sukces oraz waga przedsięwzięcia jest niebagatelna.
To pierwsza księżycowa wyprawa powrotna od 1976 roku, chociaż ważniejszym detalem wydają się być rozmiary kapsuły. To największy pod względem gabarytów powrotnik, który w ostatnich latach wrócił z niskiej orbity okołoziemskiej z taką prędkością (11,2 km/s – zazwyczaj jest to wartość rzędu 8km/s) – oznacza to, że całość konstrukcji została skutecznie zabezpieczona bardzo wytrzymałą osłoną termiczną.
Wyczekiwane próbki gleby księżycowej
Lądowanie miało miejsce w Mongolii Wewnętrznej, zgodnie z planem chińskich naukowców. Kapsuła osiągnęła szybkość 11,2 km/s i po powrocie na Ziemię szybko została zlokalizowana z pomocą helikopterów. Chang`e 5-T1 jest misją wstępną do misji załogowych, które mają na celu pobranie próbek gleby księżycowej. Uważa się, że będą one pomocne w określeniu potencjału i rozmiarów złóż pierwiastków i minerałów, w tym helu-3. Nie wiem, jak Wy i Wasze odczucia, ale ja z pewnością będę śledził kolejne poczynania w ramach programu Chang`e. Wszystkich zainteresowanych zapraszam jak zwykle do zaglądania na blog.