O właściwościach izotopów w odniesieniu do pierwiastków w „pozycji wyjściowej” pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów. W tym miejscu zajmiemy się pokrótce przedstawieniem spisu izotopów stabilnych i niestabilnych tworzonych w obrębie przemian pierwiastków z rodziny helowców. Hel-3 oraz inne izotopy helu są znane już czytelnikom niemal doskonale. Kontynuując temat izotopów warto jednak trochę poszerzyć horyzonty. Świat chemii jest bowiem dużo bardziej skomplikowany i ciekawszy, niż rysują go w szkolnych podręcznikach. Hel-3 – jego właściwości i zastosowanie (w tym sam fakt rozbudowanych księżycowych źródeł tego izotopu) to przypadek potwierdzający moją tezę. Trzeba przyznać, że potencjalne możliwości wykorzystania i pozyskiwania helu-3 mocno poruszają wyobraźnię. O tym możecie poczytać w poprzednich wpisach. W tym natomiast przedstawię pozostałe helowce i ich izotopy. Czytajcie poniżej!
Neon (Ne, łac. neon, gr. neos – nowy) – wykorzystywany do wypełniania lamp neonowych i laserowych oraz jako środek chłodniczy. Znane izotopy stabilne neonu to 20Ne, 21Ne i 22Ne.
Argon (Ar, łac. argon, gr. argon – nieaktywny) – stosowany w spawaniu, w żarówkach, do wypełniania szyb zespolonych i dysków twardych. Izotopy stabilne argonu to 36Ar, 38Ar i 40Ar, izotop nietrwały – argon-41.
Krypton (Kr, łac. krypton, gr. kryptos – ukryty) – podstawowe zastosowanie kryptonu jest podobne argonowi – głównie stosowany jest do wypełniania żarówek oraz zespolonych szyb. Ponadto jako produkt rozszczepiania wskazuje rudy uranu. Izotopy trwałe: 78Kr, 80Kr, 82Kr, 83Kr, 84Kr i 86Kr. Reasumując, ilość wszystkich izotopów tego pierwiastka sięga 32.
Ksenon (Xe, łac. xenon, gr. kseonos – dziwny, obcy) – w formie pierwiastka całościowego oraz jego izotopów znajduje zastosowanie w różnorodnych sferach. Należy do nich medycyna (w zabiegach pourazowych mózgu podawany jest drogą wziewną dla ochrony komórek nerwowych w mózgu i rdzeniu kręgowym), optyka oraz środki oświetleniowe (wypełnienia lamp, żarówek, jarzeniówek), energetyka jądrowa. Wykorzystywany jest w silniku jonowym. Współczesna nauka zidentyfikowała 29 izotopów ksenonu.
Radon (Rn, łac. radon, gr. ) – znajduje zastosowanie w medycynie (jako wody radonowe wykorzystywane do kąpieli i rehabilitacji narządów ruchu, do leczenia cukrzycy, chorób stawów, tarczycy). W stanie naturalnym występuje w 4 wariantach. Oprócz nich znanych jest około 30 izotopów sztucznych, wytworzonych w warunkach laboratoryjnych.
Ununoctium, ununokt (Uuo, eka-radon) – jest pierwiastkiem zaliczanym z dużą dozą prawdopodobieństwa do grupy gazów szlachetnych. Jego istnienie zostało potwierdzone w 2006 roku, choć pierwsze informacje o ununoctium pojawiły się już siedem lat wcześniej, w 1999 roku.