Hel-3, krewny Helu-4 – tego, którego znamy za odpowiadającego za śmieszny głos jest pierwiastkiem niesamowicie mocno pożądanym przez naukowców. Dlaczego? Głównym powodem jest jego niesamowita wydajność energetyczna. 1 tona Helu-3 zapewni tyle samo energii co 14 ton ropy naftowej. Popularność tego pierwiastka wzrosła zaraz po ataku na World Trade Center – głównie z tego powodu, że jest on także wykorzystywany przy czujnikach neutronów, aby ustrzec się przed atakiem atomowym terrorystów.
Hel-3 – obiecujące źródło energii
Mając w perspektywie fakt, że w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat może zabraknąć ropy naftowej, to źródło energii wydaje się być bardzo obiecujące. Jednak niepokojący jest jeden fakt. Na Ziemi znajduje się on w bardzo małych ilościach, niewystarczających do przeprowadzania wszystkich badań naukowych, a co dopiero do użytkowania na szerszą skalę. Tak samo jest z produkcją – na dzień dzisiejszy można ten pierwiastek uzyskać dzięki reakcjom w reaktorach jądrowych. Te ilości jednak są niewystarczające, a dodatkowo produkcja może się jeszcze bardziej zmniejszyć. przyczyna to zamykanie kolejnych elektrownii. Co jest jeszcze bardziej zastanawiające, hel-3 jest pierwiastkiem zupełnie nieradioaktywnym co oznacza, że mógłby on zastąpić dzisiejsze metody pozyskiwania energii, o ile by była jego odpowiednia ilość.
Księżycowe pokłady helu-3
Jest jednak miejsce gdzie tego pierwiastka mamy pod dostatkiem i starczyło by go nam nawet na kilkaset lat! Dokładnie: na Księżycu. To tam znajdują się jego niesamowite pokłady. Głównym problemem na dzień dzisiejszy jest podjęcie działań z rozpoczęciem wydobycia tego pierwiastka ze względu na niesamowite koszty, jakie by się z tym wiązały. Koszt rozpoczęcia operacji we wstępnych przybliżeniach wynosi kilkaset miliardów dolarów. A to dopiero początek – później trzeba będzie transportować te minerały na Ziemię. Dlatego też, mimo że możliwości wykorzystania tego minerału są niesamowite, to jednak na dzień dzisiejszy jest to jeszcze nieosiągalne. Jako alternatywne źródła energii nadal wskazywane są elektrownie wiatrowe oraz słoneczne. Możliwe, że za kilka lub kilkanaście lat sytuacja się zmieni.