Całkiem niedawno świat obiegła informacja o lądowaniu na powierzchni Księżyca Jadeitowego Królika z Chin. Celem wyprawy było przetestowanie kolejnej technologii umożliwiającej lądowanie na Księżycu oraz umieszczenie na jego powierzchni łaziku. Znajduje się on tam już od grudnia i wraz z tym dniem był już praktycznie gotów do działań operacyjnych. Warto dodać, że są to pierwsze odwiedziny kosmosu od 37 lat.
Dysputa nad istotą helu-3 w toku
Od tego czasu w mediach trwa burzliwa dyskusja nad złożami interesującego ludzkość pierwiastka, obecnego na naszym naturalnym satelicie. Jest nim hel-3, zbudowany z dwóch protonów i jednego neutronu. To właśnie czyni go stabilniejszym niż najpowszechniejsza jego odmiana na Ziemi, hel-4. Osadzenie helu-3 na gruncie Księżyca jest możliwe dzięki nieobecności na nim takich zjawisk jak atmosfera i pole magnetyczne. Dlaczego jednak jest on tak ważny dla ludzkości? Skąd wyścig największych światowych potęg energetycznych właśnie o złoża tego pierwiastka?
Hel-3 na Ziemi
Aktualne ziemskie złoża helu-3 nie są imponujące. Wynoszą niewiele ponad 10 kilogramów. Jego sztuczne wytworzenie możliwe jest dzięki wywołaniu reakcji fuzji, która ma miejsce przy zderzeniu się helu-3 z deuterem. Dotychczas jednak nie opracowano technologii, która umożliwiałaby przeprowadzenie w pełni kontrolowanej reakcji tego typu. Stąd tak wielkie zainteresowanie złożami tego surowca na powierzchni Księżyca i ich eksploatacją. Dzięki helowi-3 bowiem ludzkość ma szansę na zapewnienie sobie wystarczającej ilości czystej i bezpiecznej energii nawet na kolejne 10 tysięcy lat.
Naukowe i techniczne zastosowania helu-3
Hel-3 znajduje wiele zastosowań we współczesnym przemyśle i w badaniach, zarówno w obszarze nauk ścisłych, jak i medycznych. Wykorzystywany jest między innymi w eksperymentach prowadzonych przez Ośrodek CERN, wymagających bardzo niskich temperatur. Jak wspomnieliśmy wcześniej, stosowany jest w przemyśle – naftowym, gazowym. Jest niezbędny w budowie czujników neutronów (detektorów), umieszczanych w miejscach wymagających zwiększonej ochrony w celu zapewnienia bezpieczeństwa (lotniska, przejścia graniczne). W planach istnieje również możliwość produkcji energii elektrycznej przy udziale helu-3. To tylko najważniejsze możliwe zastosowania tego surowca. Czy warty jest wyścig o jego złoża? Jeśli popatrzymy na niego z punktu widzenia naukowego – jasno wynika, że może przyczynić się do rozwoju wielu dziedzin nauki i techniki. Opinie wśród uczonych są jednak różne. Niemniej, zdaje się, że wyścig o złoża helu-3 już się na naszych oczach rozpoczyna.