Skip to content

Hel-3.pl

Pierwiastek przyszłości

Home > Traktat o przestrzeni kosmicznej – jaki jest status prawny Księżyca?

Traktat o przestrzeni kosmicznej – jaki jest status prawny Księżyca?

hell0 2 marzec 2014

Księżyc status prawny surowce

Naturalny ziemski satelita – Księżyc – jest ciałem niebieskim o specyficznej wartości dla kuli ziemskiej. Ma doniosłe znaczenie zarówno jako obiekt fizyczny, jak i potencjalny skarbiec surowcowy. Ta ostatnia kwestia jest w ostatnim czasie coraz silniej podnoszona przez naukowców oraz osoby interesujące się astronomią, astropolityką i wszelkimi dziedzinami pokrewnymi. Hel-3, któremu poświęcony jest niniejszy blog, to dobitny przykład nadziei, jakie wzbudza Księżyc, gdy postrzegamy Srebrny Glob jako skarbiec surowców. O tym, na ile te nadzieje są uzasadnione i realne w najbliższej przyszłości, będziemy jeszcze pisać. Artykuły na ten temat pojawią się już niedługo. Tym razem jednak skupimy się jednak na statusie prawnym Księżyca.

Księżyc – res communis

Międzynarodowe Prawo Kosmiczne reguluje status prawny naturalnego ziemskiego satelity. Ten swoisty kodeks sformułowany został przez Zgromadzenie Narodów Zjednoczonych (ONZ) jeszcze w 1959 roku. Już krótko po II wojnie światowej zwrócono uwagę, jak potężne znaczenie należy przypisywać Księżycowi. Baza surowcowe, budowa stacji kosmicznych, wykorzystanie powierzchni satelity do celów kolonialnych – to jedne z najpopularniejszych pomysłów wykorzystania użytkowego Księżyca. Wedle powyższego prawa żaden z narodów nie może przypisywać sobie własności żadnego z obszarów gruntu księżycowego ani, co za tym postępuje naturalnie, Księżyca jako całości. Jego status jest równy statusowi wód międzynarodowych – to tzw. res communis (domena publiczna). Księżyc nie może zostać wykorzystany jako zaplecze militarne przez żadne z państw – a właśnie taka ewentualność budzi największe obawy.

Kwestia Układu księżycowego

Oprócz Traktatu o Przestrzeni Kosmicznej, którego ustalenia dotyczące Księżyca zostały przywołane powyżej, istnieje także Traktat Księżycowy z 1979 roku (znany również pod nazwą właśnie Układu księżycowego). Oficjalnie określa się go mianem Układu normującego działalność Państw na Księżycu i innych ciałach niebieskich. To właśnie ta umowa reguluje kwestię eksploatacji złóż, w których posiadaniu jest nasz Satelita. Kwestia ta jednak wciąż nie jest rozstrzygnięta, ponieważ Traktat nie został ratyfikowany przez państwa, prowadzące misje kosmiczne. Status Helu-3, pierwiastek, który mógłby istotne wspomóc ziemskie energetyczne zasoby, pozostaje więc niejasny i w dużej mierze niedookreślony. Równie niejasna, jak jednocześnie budząca nadzieje pozostaje kwestia jego potencjalnego wydobywania z powierzchni gruntu Księżycowego.

Posted in Księżyc
Tagged Prawo o Księżycu
Previous Post: Bogactwo surowcowe Księżyca – kilka słów o helu-3
Next Post: Księżycowa „gorączka złota”

Primary Sidebar

Ostatnie wpisy

  • Kto jest przeciwko ITER? 8 marzec 2015
  • Tokamak – główny bohater projektu ITER 2 marzec 2015
  • Pro­gram ITER – wa­dy i za­le­ty 23 luty 2015
  • Misja Chang`e 5-T1 – chińska zapowiedź podboju Księżyca 16 luty 2015
  • Chang`e 3 i Yutu – drugi etap chińskiego programu Księżycowego 9 luty 2015

Copyright © 2025 Hel-3.pl. Powered by WordPress and Stargazer.